W przypadku kontuzji takiej jak skręcenie czy przeciążenie stawów częstym zaleceniem jest zastosowanie aparatów ortopedycznych. Jakie są zatem rodzaje aparatów ortopedycznych, co wybrać? Dla niezorientowanych wydaję się, że to takie same urządzenia. Sprawę gmatwa też język potoczny, gdyż używa się nazewnictwa orteza lub stabilizator zamiennie, a oba te urządzenia działają nieco inaczej.
O samej ortezie już wspominałam tutaj http://orteza- do czego psu potrzebna
Dla przypomnienia orteza ma w pełni usztywnić i często unieruchomić dany odcinek, który uległ urazowi.
Czas zatem wyjaśnić sprawę ze stabilizatorem
Nazwa stabilizator jest określeniem z języka potocznego i używa się jej na opisanie lekkiej i miękkiej ortezy, która ma pełnić funkcje głównie kompresyjne i stabilizujące. Wykonane są one z miękkiej, elastycznej tkaniny z rzepami lub paskami do łatwego mocowania i dopasowania, czasami mają wszyte po bokach usztywnienia dla lepszej stabilizacji stawu. Stabilizator w łagodny sposób zabezpiecza struktury przed kolejnymi kontuzjami, nie ogranicza ruchów dając równocześnie możliwość regeneracji.
Często jest używany przez sportowców- jeśli uprawiacie sporty kontaktowe, to z pewnością wiecie o czym mowa. Biegacze, koszykarze, siatkarze czy tenisiści ze stabilizatorami są doskonale zaznajomieni.
Zadaniem stabilizatora jest głównie działanie masujące i kompresyjne dzięki pelotom i miękkim materiałom. Pozwala też na łagodne odprowadzanie obrzęku i krwiaków. Ma delikatnie ustabilizować staw nie ograniczając w żaden sposób jego ruchów. Dodatkowo niweluje przeciążenia w trakcie uprawiania sportu czy pracy.
Aby stosowanie przyniosło oczekiwany efekt należy właściwie dobrać urządzenie i kierować się przede wszystkim zaleceniem lekarza lub fizjoterapeuty.
Czy wiecie, że taśmy kinesjologiczne czyli popularne tejpy, które rozpowszechnił japoński chiropraktyk dr Kenzo, to kolejny rodzaj stabilizatora ? O nich samych i ich doskonałym działaniu w kolejnym wpisie na moim blogu
Zapraszam do czytania 🙂