Jednym z kluczowych aspektów zdrowia zwierząt jest regularne odrobaczanie. Pasożyty atakujące kota czy psa są niebezpieczne nie tylko dla niego, ale też dla nas ludzi.
W tym artykule omówimy, kiedy i jak odrobaczyć psa lub kota, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie.
Dlaczego odrobaczanie jest ważne?
Zwierzęta domowe, szczególnie maluchy i te, które spędzają czas na zewnątrz, mogą być narażone na pasożyty wewnętrzne (np. glisty, tasiemce, pierwotniaki) oraz pasożyty zewnętrzne (np. pchły, kleszcze, wszy, roztocza ). Organizmy te, zasiedlając swojego żywiciela, nie tylko podtruwają jego organizm swoimi toksynami, ale też są źródłem wielu chorób. Wywołane w ten sposób infekcje, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do anemii, osłabienia, a w skrajnych przypadkach do śmierci.
Pasożyty stanowią nie tylko zagrożenie dla zdrowia naszych futrzanych domowników, ale też dla nas samych. Regularne odrobaczanie jest kluczowe dla zapobiegania takim sytuacjom.
Objawy zakażenia robakami są różnorodne – od biegunki ,wymiotów, przez pogorszenie sierści i nerwowość. Nie zawsze też możemy zaobserwować obecność dorosłych form pasożytów w kale. Mogą one długo bytować w narządach, np. sercu czy płucach a zwierzę wydala jedynie formy przetrwalnikowe, których nie jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie badania kału. Badanie takie pozwala też na dobranie odpowiedniego preparatu do odrobaczania. Nie możemy zapominać, że środki farmakologiczne stosowane w tym celu, nie są obojętne dla psiego czy kociego zdrowia.
Dlatego ważne jest, aby w przypadku inwazji pasożytniczej terapia była skuteczna.
Warto wiedzieć, że zbyt mała ilość środka na odrobaczanie – niedopasowanie do wieku i wagi zwierzęcia, może wydłużyć i utrudnić skuteczne leczenie, osłabiając przy tym organizm.
Jeśli posiadamy w domu więcej niż jedno zwierzę ,warto odrobaczyć je wszystkie w tym samym czasie, aby uniknąć wzajemnego zakażania się.
Kiedy odrobaczać zwierzęta?
Psy:
– Szczenięta odrobaczamy po raz pierwszy w wieku 2-3 tygodni
- następnie w wieku 6 i 8tyg. życia
- potem co 2 tyg do 16 tyg życia i 1x w mies do ukończenia 1 roku życia.
– Dorosłe psy powinny być odrobaczane co 6 miesięcy, w zależności od stylu życia (np. pies, który spędza dużo czasu na zewnątrz, może potrzebować częstszego odrobaczania).
Koty:
– Kocięta odrobaczamy w wieku 2-4 tygodni
- następnie co 3 tygodnie do ukończenia 12 tygodnia życia.
– Dorosłe koty niewychodzące powinny być odrobaczane minimum co 6-12 miesięcy, a wychodzące co 3-4 mies.
Wybierz odpowiedni preparat dostosowany do wieku i stanu zdrowia pupila. Jeśli masz problem z podaniem tabletki możesz zmieszać ją z pokarmem, podać specjalną strzykawką lub ukryć w przeznaczonych do tego celu smaczkach z dziurką. Pamiętaj żeby po podaniu preparatu na odrobaczenie obserwować przez kilka dni swojego pupila. Mogą, choć zdarza się to bardzo rzadko, wystąpić objawy niepożądane, np. apatia, ciężki oddech, drgawki. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Samo podanie odpowiedniego preparatu w celu odrobaczenia nie wystarczy.
Należy przestrzegać także zasad higieny – regularne czyszczenie kuwety, sprzątanie psich kup na spacerze lub swoim podwórku, pranie i czyszczenie legowisk, misek czy kojców. Regularne mycie rąk i badanie profilaktyczne kału nie tylko u zwierzaków. W przypadku wykrycia zakażenia pasożytami warto przebadać wszystkich domowników i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem.
Jakie preparaty stosować ?
Preparatów na rynku weterynaryjnym jest sporo- tabletki, krople do zakrapiania na skórę czy pasty lub zawiesiny. Wybór skonsultujmy z lekarzem weterynarii. Środek do odrobaczania powinien być dobrany do stopnia inwazji pasożytów, wieku, wagi i stanu zdrowia zwierzęcia. W przypadku leków przeciwpasożytniczych dostępnych bez recepty należy dokładnie przeczytać ulotkę i postępować zgodnie z zaleceniem producenta.
Bez powodu nie należy podawać takich preparatów, gdyż nie są one obojętne dla zdrowia zwierzęcia. Naruszają bowiem naturalną florę jelitową i osłabiają organizm. Warto w tym celu robić badanie kału w laboratorium. Można też stosować naturalne środki, np. świeże pestki dyni, wyciąg z orzecha czarnego, jagód czy owoce jałowca. Wyciągi roślinne i substancje w nich zawarte, działają wspomagająco, immunomodulacyjnie i przeciwzapalnie. Utrudniają kolonizację i namnażanie się robaków m.in. w przewodzie pokarmowym. Jednak przy dużej inwazji pasożytów, potwierdzonych pozytywnych badaniach kału , nie czekajmy. Jeśli zauważyliśmy, że zwierzę wydala całe robaki czy to w kale, czy w trakcie wymiotów, należy bezwzględnie zastosować preparaty farmakologiczne.
Dbaj o swoje zwierzęta i przeprowadzaj regularne badania profilaktyczne. Takie działanie pozwoli cieszyć się długo ze wspólnego czasu i zapewni godne życie pupilowi.