Użycie prądu w fizjoterapii
W trakcie procesu fizjoterapii, częstym zabiegiem jest użycie prądu czyli tzw. elektroterapia. To jeden z elementów działań szeroko pojętej fizykoterapii. W momencie trwania zabiegu wykorzystuje się biologiczny efekt prądu. Tego typu terapia jest wykorzystywana od wielu lat.
Sam zabieg jest całkowicie bezpieczny. Stosuje się małą lub średnią częstotliwość prądu stałego lub zmiennego, głównie w objawowym leczeniu bólu w schorzeniach układu ruchu.
Prąd, oprócz przeciwbólowego działania zmniejsza też napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie, redukuje obrzęk, usprawnia proces regeneracji tkanek. Zwiększa się przez to zakres ruchu czy siła mięśni.Tego typu zabiegi stosowane są przy porażeniach wiotkich, zanikach mięśniowych spowodowanych unieruchomieniem czy problemach neurologicznych.
W określonych obszarach ciała przykłada się elektrody, a przepływający przez nie prąd wywołuje skurcze mięśniowe i nerwowe.Należy pamiętać o wygoleniu sierści i zastosowaniu odpowiednich podkładów dla prawidłowego przewodnictwa i skuteczności zabiegu. Elektroterapia jest odmianą fizykotrapii i stosowana jest w leczeniu objawowym przede wszystkim schorzeń układu ruchu. Wśród rodzaju stosowanych prądów możemy wyróżnić :-jonoforezę-prądy TENS i EMS-prądy Kotza-prąd Traberta-prądy diadynamiczne–przezskórna stymulację nerwów -stosowaną głównie w tendinopatii Na rynku jest wiele prostych aparatów do podstawowej elektrostymulacji. Po odpowiednim przeszkoleniu u fizjoterapeuty, można taki zabieg stosować samemu w domu. Pomimo szerokiego zastosowania należy pamiętać o przeciwwskazaniach do tego rodzaju zabiegów. Należą do nich : ciąża, stany zapalne skóry, metalowe implanty, rozrusznik serca, gorączka, zakrzepy czy zatory żylne. Również zaburzenia rytmu serca, choroba nowotworowa czy wysoka gorączka uniemożliwiają skorzystanie z tej formy terapii.